...............................................................................................................................................................foto: Lubomír Tomeček ©

Červenec 2009

Orientační nostalgie

30. července 2009 v 9:01 SK Karlovice
Jarní sezona je za námi... Jaká byla? ... Závody, podle mého názoru, byly všechny na velmi dobré úrovni. V osmdesátých letech jsem začínal s mapováním a porovnávám-li svá dílka se současnými mapami, taky kvalita map je opravdu výrazně vyšší. /Na druhé straně, právě drobné chyby a nedostatky map výrazně rozvíjejí schopnost improvizace, a ta je, jak známo, právě největší českou předností/. /A vyvěšování "lístečků" mělo taky svůj půvab/. No, dalo by se v současném OB pochválit řadu věcí. Z těch, pro mne podstatných, je tu však i jedno velké mínus. Na oblastní závody, které jsme dřív pořádali, se hlásilo třeba i osmset závodníků... nyní podstatně míň... A možná v tom heroickém "půlnočním" třídění průkazek před závodem, je právě ten zárodek dnešní orientační nostalgie. Úbytky závodníků v mládežnických kategoriích jsou totiž hrozivé. Pokud jde o naši špičku v dorostu a v juniorech, není se v podstatě ještě čeho obávat. Orientační rodiny a systém práce s mládeží jsou v Česku asi nejlepší na světě. Zaručují náskok před světem, kde je vývoj závodníků "volnější"... a vyhráváme to v dorostu na celé čáře již mnoho let... Ale pozor. Stejně jako v jiných sportech... tento výrazný náskok se v juniorských kategoriích zmenšuje a v elitě pak zcela mizí. Nostalgie nad malými počty závodníků v žákovských kategoriích pak již přerůstá ve zcela praktické konstatování, že opravdu, jak psáno v teorii, kvalita v dospělosti... tedy tam kde vrcholové závodění patří... vyrůstá vždy hlavně ze široké základny. A ta, alespoň mi to tak připadá, když sleduji startovní listiny, rozhodně není v současné době lepší než byla v osmdesátých či devadesátých letech, kde ostatně mají své kořeny naši současní nejlepší borci.

V terénu i na silnici

29. července 2009 v 16:01 SK Karlovice
Protože minulý týden jsem se věnoval třídenním v Ludvíkově, přináším teprve nyní informace o vynikajících úspěších Luboše, který během minulých čtrnácti dnů vyhrál pětidenní, vyhrál světový pohár, spolu s Honzou Lauermanem , v týmu START, dokázal zvítězit v nejprestižnějším českém závodě na horských kolech Merida Bike Adventure 2009 a následně získal ještě bronz na Mistrovství ČR neprofesionálních závodníků na silnici. Blahopřejeme.

STUPNĚ A STUPÍNKY

27. července 2009 v 17:23 Orienteering
Další vícedenní za námi. Těším se na Nový Bor. Tam ale moc fotit nebudu, protože mi "došlo"... a musím to vyklusat.


E 3 + celkové výsledky

26. července 2009 v 17:39 SG Vrbno
Třídenní závody v Ludvíkově byly zakončeny závěrečnou etapou. Mapa "Plošina" ukázala se plošinou značně zvlněnou, ale naštěstí počasí přálo. Nepršelo a nebylo ani zvlášť horko. Na první fotografii jsou již vítězní borci třetí etapy.

Další část fotografií bude věnována třetí etapě, a závěr stupňům vítězů. Ale nejdříve ještě vítězní závodníci v celkovém pořadí: Lucie Korpasová, Karolína Bucká, Eva Halfarová, Jana Pilgrová, Iveta Ostřanská, Miroslava Hlavová, Eva Horynová, Vojtěch Tesař, Pavel Ptáček, Filip Ostřanský, Tomáš Kopec, Zdeňěk Bejr, Miroslav Hadač, Ladislav Grepl, Jiří Koudelný, Rudolf Hrobař, Tereza Kadaníková, Rostislav Štípek a Jan Slivečka. V hlavních kategoriích pak Eva Horčičková a Tomáš Udržal.

A ty poslední přidám zítra večer...asi spíš v noci

Etapa 2. ...

25. července 2009 v 19:52 SG Vrbno

Druhá etapa vrbenského závodu v Ludvíkově byla opravdu velmi dlouhá a náročná. Proto taky uvádím výsledky druhé etapy /jako poklonu vítězům/ a výsledky po dvou etapách jsou na oficiálních stránkách. Zvítězili: Lucie Korpasová, Jana Tesařová, Eva Haltofová, Eva Horčičková, Jana Pilgrová, Iveta Ostřanská, Miroslava Hlavová, Eva Horynová, Vojtěch Tesař, Pavel Ptáček, Jiří Mutina, Tomáš Udržal, Luděk Pilgr, Zdeněk Bejr, Miroslav Hadač, Jan Nešpor, Jiří Koudelný, Rudolf Hrobař, Tereza Kadaníková, Rostislav Štípek a Jan Slivečka.


Ludvík 24.

24. července 2009 v 18:36 SG Vrbno
Pořadatelé připravili velmi náročné tratě ve svažitém, kamenitém terénu s množstvím skalek a srázků. Počasí přálo a prostředí pěkného vrbenského kempu poskytlo kvalitní zázemí. Do žlutého se po první etapě oblékají: Lucie Korpasová, Karolína Bucká, Nela Chudová, Pavlína Hrouzová, Jana Pilgrová, Iveta Ostřanská, Miroslava Hlavová, Eva Horynová, Vojtěch Tesař, Vladimír Janeba, Filip Ostřanský, Juraj Bencůr, Jakub Šilhavý, Zdeněk Bejr, Petr Hrouda, Ladislav Grepl, Zdeněk Šroler, Rudolf Hrobař, Prokop Patrman, Rostislav Štípek a Filip Toman.

A fotky budou až po zaslouženém odpočinku. A už "je to tady".
.Pár fotek z "bedny"

23. července 2009 v 7:38 SK Karlovice
Stupně vítězů jsou, jak jsem již viděl, v plném rozsahu na stránkách pořadatelů. A tak jenom pár fotek. V kategorii D10 dosáhla výborného výsledku taky Blanka Stiborová, která má velkou zdravotní indispozici. Běhá tuto kategorii mimo soutěž, ale pozorní pořadatelé dokázali ocenit její výkon. Stejné ocenění patří taky její mamince Jitce Stiborové, která dokázala, právě i s pomocí orientačního běhu, v její výchově opravdu malý zázrak.


Zubry jsem nepotkal

22. července 2009 v 8:32 SK Karlovice
Tradiční závody BOTAS - VYSOČINA ...Zubří 2009...Paráda. První den - velké koupání /v rybníku i v bažinkách/, druhý den - pro déšť nevidím /ale lepší než těch plus třicet/, třetí den - ideální běžecké podmínky. Těžká podložka, výborné mapy, velká konkurence. V hlavních kategoriích zvítězili...Eva Kabáthová a Eduard Šmehlík, v "naší" kategorii mě sice deklasovali Jiří Švadlena a Jaromír Pospíšil, /ale pětašedesátky vyhrál téměř soused Olda Vlach/... Zítra ještě doplním stupně vítězů.


Nominace na MS 2009 v Izraeli

7. července 2009 v 20:54 Orienteering
Dle nominačních kritérií se na MS nominovali tito závodníci: Doleželová Hana, Hrdinová Marie, La Carbonara Hana, Lacigová Michaela, Paulíčková Renata, Tichovská Martina, Hradil Jiří, Laciga Radek, Lauerman Jan, Pospíšek Marek, Ševčík Martin a Tomeček Lubomír. Po MS 2007 u nás v Novém Městě na Moravě a MS 2008 v Polsku, tedy do zcela nového, téměř exotického prostředí. Jako vzpomínka na perfektně připravené závody v Novém Městě na Moravě, několik fotek z MS 2007.

Pětidenní Plzeň

6. července 2009 v 23:23 Orienteering
V Plzni proběhly pětietapové závody MTBO, současně taky dva závody SP a nominace na Mistrovství světa, které proběhne v srpnu v Izraeli. V mužské elitě zvítězil Lubomír Tomeček /ABR/, druhý skončil Jiří Hradil /TZL/, třetí Matthieu Barthelemi /Francie/, v ženské elitě Marika Hara /Finsko/, druhá byla Renata Paulíčková /SJI/, třetí Michaela Gigon /TBM/. Náročné závody, silná mezinárodní konkurence.


ME MTBO Dánsko

1. července 2009 v 16:08 SK Karlovice
Na ME MTBO odjížděl Luboš před týdnem s velkými pracovními komplikacemi a v závodech jednotlivců pak bylo jistě úspěchem jeho umístění na střední trati, kde byl z našich první a skončil celkově na třináctém místě. V závodě štafet pak dokázal, že se umí s problémy vyrovnat. Jako finišmen české reprezentace podal vynikající výkon a posunul naši štafetu až těsně k medailové pozici. Náročné a velmi kvalitní závody v Dásku dokonale prověřily široké startovní pole nejlepších závodníků na horských kolech. Ještě ukázka části mapy ze štafet. Je naznačena situace, kdy jsme v podstatě přišli o možnost bojovat o stříbro. Ve velmi vyrovnaném závodě, měla zde naše štafeta /Laciga, Rygl, Tomeček/ delší úsek v tečkách a došlo ke ztrátě vizuálniho kontaktu na 2.štafetu Estonska. V daším průběhu sice Luboš dojel třetího Foliforova /RUS/, ale opět v rozdílné farstě ztratil asi půl minuty a v rychlém závěru dokázal již pouze snížit ztátu na osmnáct vteřin. Česká reprezentace získala na mistrovství dvě individuální medaile, Radek Laciga a Hana La-Carbonara. Dařilo se i juniorům a dorostu, kde jsme získali čtyři individuální medaile a ještě jednu ve štafetách.